7Bilgi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Mantar Yemenin 10 Faydası

Mantar Yemenin 10 Faydası

Admin Admin -
60 0

“Süper Mario” oyununu oynadıysanız, mantarların Mario’yu büyüttüğünü veya zorluklara karşı bir kalkan görevi gördüğünü hatırlayabilirsiniz. Tüm bunlar, oyunu olabildiğince ilgi çekici hale getirmek için yapılan abartılardır.

Mantar yemek sizi anında büyütmeyebilir, ancak sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilir. Mantarlar büyüme, gelişme, hastalıklara karşı korunma ve genel olarak sağlıklı bir dış görünümde önemli roller oynar.

Mantarlar, bilimsel olarak “Agaricus” aile adı altında bilinen yenilebilir mantarlardır. Yaklaşık 140.000 mantar türü vardır ve bunların %10’u bilime aşinadır. Geri kalanlar, potansiyel sağlık yararları ve tıbbi uygulamaları açısından halen incelenmektedir.

Etkileyici beslenme profilleri sayesinde mantarların sağlık açısından pek çok faydası vardır. Mantarlar gibi besinler içerir:

 • C vitamini
 • B vitaminleri
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Fosfor
 • Sodyum
 • D vitamini
 • Tiamin
 • Bakır
 • Folat
 • Niasin
 • Selenyum

Mantarın Sağlığa 10 Faydası

1. Mantarlar Bağışıklık Sistemini Güçlendirebilir

Mantarların vücudunuzdaki serbest radikalleri nasıl ortadan kaldırabileceği ve bağışıklık sisteminizi nasıl güçlendirebileceği ile başlayalım.

Bir tanesi “Ergothioneine” olarak bilinen mantarda çok fazla içerik var.

Ergothioneine, serbest radikalleri vücuttan yok etme konusunda gerçekten iyi bir iş çıkaran güçlü bir antioksidandır. Hücrelerin metabolik süreçleri sırasında açığa çıkan bu serbest radikaller, yaşam olduğu sürece önlenemez.

Ancak vücuda zararlıdırlar ve vücut sisteminden temizlenmeleri gerekir. Bu serbest radikaller yok edilmezse vücutta önemli hasarlara ve hastalıklara neden olabilirler.

2. Mantarlar Selenyum Açısından Zengindir

Bu başlık kelimenin tam anlamıyla şu anlama gelir; “Mantarların kanser önleyici, antioksidan ve iltihap önleyici potansiyelleri vardır”.

Mantarların bir antioksidan olarak nasıl çalışabileceğini açıkladık, ancak bu sağlıklı mantarın göründüğünden çok daha fazlası var.

Mantarların antikanser yeteneği, selenyumun DNA hasarını ve oksidatif stresi azaltma kabiliyetine bağlanabilir.

Vücuttaki iltihaplanma, astım gibi birçok sağlık komplikasyonuna neden olabilir. Mantar gibi iltihap önleyici yiyecekler almak, vücuttaki iltihap düzeyini ve astım semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Çok fazla mantar yemek, kanınızdaki selenyum seviyesini artırabilir ve bu da sizi kanserden, oksidatif stresten ve iltihaplanmadan koruyacaktır.

3. Mantar Kolesterol Seviyesini Düşürmeye Yardımcı Olur

Gerçekten sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek istiyorsanız, mantar gibi kolesterol içermeyen yiyecekler yemek bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Vücutta kolesterol seviyesi yüksek olduğunda göğüs ağrısı, hafıza bozukluğu, kalp krizi, mide ağrısı, kan akışının azalması vb.

Mantar, kolesterol içermeyen bir besin olmasının yanı sıra vücuttaki kolesterol seviyesini düşürmede etkili olan özel bileşikler de içerir. Kitin ve beta-glukan bu tür bileşiklerden ikisidir. Liflerdir, yani sindirim sağlığına da iyi gelirler.

Profesyoneller tarafından yapılan araştırmalar, mantarın güçlü bitkisel besinler içerdiği kanısındadır. Bu bitkisel besinler, hücrelerin kan damarlarına yapışmasını önleyerek kan dolaşımına yardımcı olur. Bu, kan basıncının düşmesine katkıda bulunur.

4. Mantar Vücudu Güçlendirir

İşte vejeteryanlar için güzel bir madde; mantar B12 vitamini içerir !

B12 vitamini en çok hayvansal ürünlerde bulunur. Sinirin işlevini destekler ve enerjiyi yükselterek, hafızayı geliştirerek ve hatta kalp hastalıklarını önleyerek vücuda fayda sağlayabilir. B12 vitamini anemi, makula dejenerasyonu, osteoporoz, doğum kusurları, depresyon, halsizlik, hafıza kaybı vb. önlemeye yardımcı olur. Vücudumuzun düzgün çalışması için yiyecekleri yakıta dönüştürmeye yardımcı olurlar.

B12 vitamininin yanı sıra mantarlar, sağlık ve beslenme açısından faydalı roller oynayan diğer vitaminler açısından da zengindir.

5. Mantar Yaşlanmayı Yavaşlatır

Mantarların yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olması şaşırtıcı değildir. Gıda, sağlık yararlarının sonsuz bir listesi ile süper besinlerle doludur.

Ayrıca antioksidan bakımından zengin olan herhangi bir yiyeceğin yaşlanma sürecini azaltmada da çok etkili olduğunu biliyor olabilirsiniz. Mantar antioksidan bakımından zengindir ve ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmada çok etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Yaşlanmayı önlemek için kimsenin yapabileceği hiçbir şey yoktur. Yeterince uzun yaşarsa her insanın karşılaşacağı doğal bir süreçtir. Ancak cildinizi çevresel hasarlara ve güneşe yıllarca maruz bırakmak, cildinizin erken ince çizgiler ve kırışıklıklar geliştirmesine neden olur; oksidatif stresten bahsetmiyorum bile.

Antioksidanların bol olması mantarların yaşlanma süreciyle mücadele ederek hızını düşürmesini ve yaşlanma kavramına daha zarif bir yatkınlık kazandırmasını sağlar.

6. Mantar Diyabeti Önler

Tüm diyabet türlerinin nedeni olduğu söylenebilecek özel bir faktör olmasa da, özellikle diyabete yatkınsanız, uzun vadede bu hastalıklara yakalanmamak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. genetik yapı, aile öyküsü, sağlık durumu ve çevresel faktörler tarafından belirlenir.

Şeker hastalığını önlemek için yapabileceğiniz şeylerden biri mantar gibi sağlıklı yiyecekler yemektir. Dışarıda pek çok sağlıklı yiyecek var (hepsi sizin için iyi), ancak mantarlarla ilgili olan şey, şeker hastalarına uyacak şekilde özel ve doğal olarak oluşturulmuş olmalarıdır.

Mantarlar çok az yağ, kolesterol ve karbonhidrat içerir. Ayrıca vitaminler, proteinler ve mineraller açısından da zengindirler.

7. Mantar Tansiyonu Düşürür

Mantarların dikkate değer içeriklerinden biri, bir kamyon dolusu sağlık yararına sahip sağlıklı bir bileşik olan potasyumdur. Kaybedilen enerjiyi çok kısa sürede geri kazanmanın yanı sıra, potasyum açısından zengin besinler almak kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilir.

Tansiyonunuz yüksekse, haplarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde bırakmanız iyi olur. Kan damarlarınızdaki gerilimi azaltmak ve böylece kan basıncınızı düşürmek için potasyum açısından zengin bir diyet uygulamanız da iyidir.

8. Mantar Demir Emilimini Artırır

Önemli olan ne kadar demir aldığınız değil, vücudunuzda ne kadar bakır olduğudur. Bakır, demirin emilmesine yardımcı olur, bu nedenle ikisi el ele çalışır.

Mantarlar sağlıklı bir dozda bakır içerir. Bunları mümkün olduğunca sık almak, bakır eksikliği yaşamamanızı ve öğünlerinizden sorunsuz bir şekilde demir emilimini garanti edebilir.

Bakırın diğer faydaları şunlardır:

 • Uygun bağışıklık fonksiyonunu destekler
 • Kanserin önlenmesine yardımcı olur
 • Kemik sağlığını geliştirir
 • Kalp için iyi, vb.

9. Mantar Kilo Vermek İçin İdealdir

Özellikle kilo vermek istiyorsanız, az yağlı bir diyetin önemi asla küçümsenemez. Mantar pek çok besin açısından zengindir, ancak karbonhidrat açısından fakirdir (ki bu iyi bir şeydir). Temelde, bir saniye, hatta üçüncü bir mantar porsiyonu almakta özgürsünüz ve yine de çok fazla kalori tüketmezsiniz.

Mantarların ihmal edilebilir miktarda kaloriye sahip olmasının yanı sıra, kilo kaybı ve sağlıklı sindirim için harika olan diyet lifleri de içerir.

10. Mantar Kanseri Önler

Eski günlerde insanlar mantarların uzun ömür sağlayan bazı sihirli güçlere sahip olduğuna inanıyorlardı. Ayrıca güçlerinin kanser gibi korkunç hastalıkları iyileştirebileceğine inanıyorlar.

Mantarlarla ilgili sihirli hiçbir şey olmasa da, onları yemek kesinlikle uzun bir yaşam sürmenize ve kanser gibi hastalıkları önlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca bu iddiaları destekleyecek bilimsel araştırmalar da mevcuttur.

Avustralya’da yaklaşık 2.000 kadının katıldığı bir araştırma yapıldı. Çoğu ya kanser hastası ya da geçmişte kanser hastası. Çalışma, özellikle mantarlarla ilgili olarak yeme alışkanlıklarına dayanıyordu.

Çalışmanın sonucu ortaya çıktı ve günde en az bir mantar tüketen kadınların kansere yakalanma olasılığının %60’ın üzerinde daha az olduğu keşfedildi.

Mantar gibi yiyeceklerin harika etkilerine hepimiz minnettar olmalıyız. Daha önce hiç mantar yemediyseniz mutlaka denemelisiniz.

Mısır’daki Firavunların mantarın tadına ve faydalarına o kadar aşık olduklarını ve onu kraliyet yemeği ilan ettiklerini bilmek ilginizi çekebilir. Halkın onları yemesini yasaklamaya bile çalıştılar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir