7Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Malatya’nın İncisi; Kayısı Yemenin Faydaları

Malatya’nın İncisi; Kayısı Yemenin Faydaları

Admin Admin -
69 0

Kayısı, sandığımızdan çok daha fazla sağlık yararına sahip, sulu, şeftali benzeri bir meyvedir. Lezzetlidir, besleyicidir ve çiğ, kurutulmuş veya pişmiş olarak yenebilir. Kurutulmuş haliyle diğer formlardan daha popülerdir. Türkiye, Rusya, İspanya, Yunanistan ve ABD, gibi ülkeler kayısının önde gelen üreticileri olarak kabul edilir.

Daha az yemek yemek yerine, kayısı gibi yiyecekleri öğün aralarında tok tutmak için bol miktarda yiyebilirsiniz. Sağlıksız atıştırmalıklarla ilgileniyorsanız, kayısı bunu azaltmanıza yardımcı olabilir. Özetle kayısı yemek, kendinizi ve cebinizi yormadan sağlıklı beslenmenin yollarından biridir.

Kayısı Yemenin Faydası Nedir?

Kayısı neden dünya çapında bu kadar popüler? Türkiye, İran, ABD, Yunanistan gibi ülkeler neden iç tüketim ve ihracat için büyük miktarlarda kayısı üretiyor? İşte kayısının dünya çapında sevilmesinin 10 nedeni.

1. Kayısı Kemik Sağlığına İyi Gelir

Kemik sağlığı söz konusu olduğunda kayısı, kemiğe bakmak için gerekli tüm besinleri içeren bir ilaç gibidir. Kemiklerin düzgün büyümesi ve gelişmesi için kalsiyum, bakır, demir, fosfor ve manganez açısından zengin besinler yemelisiniz. Tüm bu besin maddelerini sağlıklı miktarlarda aldığınızdan emin olmak istiyorsanız, çok fazla kayısı yiyin.

Düzenli olarak kayısı yemek de uzun vadede işe yarar. Genellikle yaşlılıkla birlikte gelen azalan kemik erimesini önler.

2. Kayısı Kulak Ağrılarına İyi Gelir

Kayısı yıllardır kulak ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır. Bu, anti-inflamatuar özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Tek yapmanız gereken kulak kanalınıza birkaç damla kayısı yağı damlatmak.

3. Kayısı Kabızlığı Tedavi Etmek İçin En İyi Çözümlerdendir

Kayısıda çok fazla diyet lifi vardır ve bağırsak hareketini yumuşatmada çok etkilidirler. Kayısı müshil özelliklere sahiptir ve genellikle kabızlık çeken hastalara tavsiye edilir.

4. Kayısı Göze İyi Gelir

Gözün iyi çalışır durumda olması için vücudun düzenli olarak beta-karoten, A vitamini ve C vitamini alması gerekir. Bunlar, antioksidan özellikleri sayesinde göz problemleri ve komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olur.

Vücutta bulunan serbest radikallerin gözde katarakt ile sonuçlanabilecek dejeneratif etkileri vardır. Bu radikaller ayrıca gözlere giden kan akışını kısıtlayarak maküler dejenerasyona yol açabilir. Kayısıda bulunan bu bileşikler gözü tüm bu zararlı etkilerden korumaya yardımcı olur.

5. Çok Kayısı Yemek Kanınızın Kalitesini İyileştirebilir

Kansızlığınız var mı veya olan birini tanıyor musunuz? Kayısı onu tedavi etmenize yardımcı olabilir. Anemi, kandaki demir eksikliğine göre sınıflandırılan bir sağlık durumudur. Bu, kandaki kırmızı kan hücrelerinde veya hemoglobinde azalmaya yol açar.

Kayısı, içerdiği demir ve bakır nedeniyle vücutta hemoglobin oluşumuna yardımcı olur.

6. Kayısı Yiyerek Kalp Sorunları Geliştirme Riski Azaltılabilir

Kalp hastalıkları günümüzde artış göstermektedir. Birçoğumuz çevremizdeki doğal gıdaların inanılmaz etkilerinden gerçekten habersiz olabilir miyiz? Örneğin, düzenli olarak kayısı yemek, kalple ilgili hastalıkları uzak tutmanın doğrulanmış bir yoludur. Kalbinizi felçten, kalp krizlerinden, aterosklerozdan ve diğer kalp sorunlarından korumanın harika bir yoludur.

Kayısı özellikle kalp sağlığı için iyidir çünkü yüksek oranda C vitamini, potasyum, diyet lifi ve antioksidan içerirler.

7. Sağlıklı Cilde Yardımcı Olur

Kayısı bir meyvedir ve meyveler genel olarak cilde iyi gelir. Ancak kayısı yağını özel bir cilt kalkanı yapan bir şey vardır. Cilde kayısı yağı uygulamak cildi pürüzsüz, parlak ve bir dizi cilt hastalığına karşı bağışık hale getirir. Yağ ayrıca cilt bozukluklarının tedavisinde de kullanılabilir. Egzama, uyuz ve kaşıntı kayısı yağı kullanımı ile düzeltilebilen cilt rahatsızlıklarından bazılarıdır.

Yağı cildinizde kullanmanın yanı sıra, çok fazla kayısı yemek de cildiniz üzerinde içten dışa inanılmaz bir etkiye sahip olabilir.

8. Kayısı Yüksek Ateşi Düşürebilir

Ateşiniz varken kayısı suyu içmenin ateşi düşürdüğünü biliyor muydunuz? Meyve suyu vitaminler, mineraller, kaloriler ve su içerir. Bu bileşiklerin vücuda sağlanması, çeşitli organları detoksifiye eder ve vücut sıcaklığı çok yüksek olduğunda düşürmeye yardımcı olur.

9. Kayısı Metabolizmayı İyileştirebilir

İnsan vücudunun yaklaşık %70’i sudur. Ve bu sıvı seviyeleri iki besine bağlıdır, yani; potasyum ve sodyum. Bu mineraller, bir bireyin sağlığına büyük ölçüde katkıda bulunan vücuttaki sıvı dengesini korur.

Kayısıda yüksek oranda potasyum bulunur. Bunları düzenli olarak tüketmek vücuttaki sıvı dengesinin sağlanmasına yardımcı olabilir. Bu aynı zamanda enerjinin vücudun organlarına ve kaslarına düzgün bir şekilde dağılmasını sağlar.

10. Kayısı Antioksidan Açısından Zengindir

Vücuttaki serbest toksik radikallerden kurtulmanın birçok sağlıklı ve doğal yolu vardır. Kayısı yemek bunlardan biridir. Kayısı, vücuttaki bu radikalleri ve diğer toksinleri yok etmeye yardımcı olan sağlıklı bir antioksidan içerir. Doğal olarak, zamanla vücudumuzda çok fazla toksin toplama eğilimindeyiz. Bu toksinleri temizlemek için antioksidan almamız gerekir, aksi takdirde sağlık komplikasyonlarına neden olabilir.

Kayısının tüm bu faydaları olmasına rağmen, bazı kişilerin kayısıya alerjisi vardır. Bu alerjiler dışında onu yemenin doğal bir tehlikesi yoktur. Kayısıya verilen bu alerjik reaksiyonların çoğunun kuru kayısı ile bağlantılı olduğu keşfedilmiştir. Bu, sağlıklı koşullarda kurutulup kurutulmadığını merak etmenize neden olur.

Uzmanlar, birçok kuru gıdanın sülfat içerdiğini keşfetti. Sülfat alerjisi olan kişiler, bu tür kuru gıdalarla temas ettiklerinde olumsuz tepki verebilirler. Astım hastalarına kayısı kurusu yerine taze tüketmeleri de önerilir. Bunun nedeni, sülfatın astımı ciddi şekilde etkileyebilmesi ve hatta bazı durumlarda astım ataklarına neden olabilmesidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir