7Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Diyabete Savaş Açın: Diyabeti Önleyen En İyi Besinler

Diyabete Savaş Açın: Diyabeti Önleyen En İyi Besinler

Admin Admin -
71 0

Diyabet hastası sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü web sitesinde endişe verici bir şekilde açıklama yapıldı; 420 milyondan fazla yetişkin diyabetle yaşıyor. Tüm dünya el ele verirse diyabeti bir gecede durduramayabiliriz ama zamanla diyabet artık insanlık için o kadar büyük bir tehdit olmayacak.

Hepimiz bu hastalık, nedenleri, etkileri ve nasıl tedavi edilebileceği hakkında temel bilgilere sahip olmalıyız. Bilgi doğrudan sizin için geçerli değilse, çevrenizdeki biri için geçerli olabilir.

Diyabet tedavisi hakkında konuşurken, ne yediğiniz uzun bir yol kat edebilir. “Yedikleriniz ilacınız olsun” sözü her zaman doğru ve etkili olmuştur. Tek yapmanız gereken ne yiyeceğinizi seçmek için biraz çaba sarf etmek.

Diyabeti Kontrol Etmek İçin En İyi 10 Yiyecek

Şeker hastalığının tedavisi olmadığını biliyorsun değil mi? Ömür boyu kontrol edilmesi gereken ölümcül bir hastalıktır. Amaç her zaman kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmaktır. Bu bakımdan yenecek en iyi yiyeceği bulmak zor olabilir. Ancak biraz profesyonel rehberlik ve kendi başınıza araştırma yaparak, hangi tür yiyeceklerin diyabetin kontrolünde yardımcı olabileceğini öğrenebilirsiniz.

İşte diyabet hastaları için çok uygun olan en iyi 10 yiyecek.

Tam Tahıllı Yiyecekler

Sağlık durumunuzun iyi olması için diyetinize bağlı kalacaksanız, mümkün olduğu kadar çok rafine gıdayı azaltmalısınız. Bu rafine gıdaları daha sağlıklı ve daha doğal seçeneklerle değiştirin. Örneğin şeker hastaları, basit rafine karbonhidratları kuru fasulye, bezelye, mercimek, mısır salsa vb. gibi tam tahıllarla değiştirebilir.

Bu yiyeceklerin içinde yine de karbonhidrat vardır, ancak diyabetik bir hasta için bile çok makul ve sağlıklı miktarlarda. Ayrıca güzel tatları vardır ve sizi daha hızlı ve daha uzun süre tok tutabilir.

Balık Yağı

Somon, sardalye, uskumru ve hamsi gibi yağlı balık seçenekleri diyabet hastaları için sağlıklı bir beslenme seçeneğidir. Kalbe çok faydalı olan iyi bir omega-3 yağ asidi kaynaklarıdır.

Bilginiz olsun diye söylüyorum, şeker hastalığından kaynaklanan yüksek kan şekeri, kalbi kontrol eden kan damarlarını ve sinirleri harap edebilir. Hastalığın başlangıcında durum böyle olmayabilir ama zamanla şeker hastalığı kalbe büyük zararlar verebilir. Diyabetiniz ne kadar uzun sürerse, kalp hastalığı geliştirme riskiniz o kadar yüksek olur. Bu nedenle, balık yağı diyetleri uygulayarak kalbe bakmak diyabetik bir hasta için cankurtaran olabilir.

Tarçın

Tarçın hakkında pek çok araştırma yapılmıştır ve bu gıda maddesinin büyük şifalı etkileri olduğu kayıtlara geçmiştir. Tarçın yemenin birçok faydasından biri de vücuttaki insülin direncini düşürerek kan şekerini düşürmesidir.

40 gün boyunca her gün 1 ila 3 çay kaşığı tarçın yerseniz, kolesterol seviyenizde yaklaşık %18 ve kan şekerinizde %24 oranında azalma yaşama olasılığınız yüksektir.

Yoğurt

Yoğurt, probiyotikler ve diyabetik hastalar için çok sağlıklı ve faydalı bazı besinleri içerir. Diyabetik bir hasta olarak, kalp hastalıkları geliştirme riskinizi azaltmak ve kan şekeri kontrolünü iyileştirmek için Yoğurta güvenebilirsiniz.

Kuruyemişler

Lifler diyabet hastaları için mükemmel bir besindir ve herhangi bir tür yemiş yemek, günlük olarak lif depolarını doldurmanın harika bir yoludur. Kuruyemişlerdeki karbonhidrat içeriği türden türe değişir.

Şeker hastaları için sağlıklı kuruyemişlere birkaç örnek verecek olursak fındık, badem, ceviz, antep fıstığı, kaju vb.

Yeşillikler

Yeşillikler ilgili bir şey söylemek gerekirse, her durumda her zaman sağlıklı olmalarıdır. Yeşillikleri yememenizi gerektiren herhangi bir sağlık sorunu genellikle nadiren vardır. Son derece besleyicidirler, kalorileri düşüktür, sindirilebilir karbonhidratları düşüktür ve diyabetik hastaların sağlık durumlarını iyi yönde etkiler.

Yeşillikler ayrıca iltihaplanmayı azaltan, antioksidanlar ve lutein sağlayan çok miktarda C vitamini içerir. Bu antioksidanlar, gözü makula dejenerasyonu ve katarakt gibi belirli sağlık durumlarından korur.

Yumurta

Şeker hastaları yumurta tüketmenin pek çok faydasını görebilirler. Çok yönlüdürler ve karbonhidrat, şeker, sodyum, doymuş yağ, lif, protein, kalori ve yağ gibi besinler içerirler. Tüm doymuş yağlar, diğer birçok besine ek olarak yumurta sarısında bulunur.

Yumurtanın kalp hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı bilindiğinden şeker hastalarına düzenli olarak yumurta yemeleri önerilir. Yumurtalar insülin duyarlılığını artırabilir, iltihaplanmayı azaltabilir, vücuttaki iyi kolesterolü iyileştirebilir ve kötü olanları azaltabilir.

Zerdeçal

Zerdeçal, yüzlerce yıldır dünyanın farklı yerlerinden insanlar tarafından farklı hastalıkları iyileştirmek için kullanılmıştır. Kan şekerini ve kolesterolü düşürebilir, ağrıları dindirebilir, kanseri önleyebilir, böbreği koruyabilir, gözleri koruyabilir ve hatta cinsel yaşamınızı düzeltebilir.

Zerdeçalda bu tür iyileştirici etkiler sağlayan etken madde kurkumindir. Yukarıda belirtilen faydalarının yanı sıra, kurkumin diyabet tedavisinde de yardımcı olabilir. Bilimsel çalışmalardan, kurkuminin beyaz kan hücrelerinin aktivitelerini baskılayabileceği, karaciğer yağ birikimini önleyebileceği ve insülin fonksiyonlarını iyileştirebileceği sonucuna varılmıştır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı kullanmanın en popüler faydalarından biri kişinin kalp sağlığını iyileştirmesidir. Diyabet hastaları kalp komplikasyonları geliştirme riski altındadır ve diyetlerine zeytinyağı dahil etmek, durumlarını etkili bir şekilde yönetmek için ihtiyaç duydukları tek yardımcı olabilir.

Zeytinyağı ayrıca, özellikle tip 2 diyabet vakalarında trigliseritleri ve HDL’yi iyileştirdiği gösterilen oleik asit içerir. Bu yağ ayrıca, iltihabı azaltan ve kan damarlarını kaplayan hücreleri koruyan polifenoller olarak bilinen antioksidanlar içerir.

Sarımsak

Bu yoğun aromatik ve lezzetli bitki, dünyanın (hepsi değilse de) çoğu yerinde bilinmektedir. Sadece lezzetli değil, aynı zamanda birçok iyileştirici özelliği ile oldukça besleyicidir. Çiğ halde yenildiğinde çoğu insanın rahatsız edici bulduğu çok keskin bir tada sahiptir. Ama faydaları bu rahatsız edici lezzetten daha ağır basar.

Şeker hastalığından bahsetmişken, sarımsak kalp hastalıklarına çok iyi geliyor. Bu, diyabetin doğrudan bir faydası olmayabilir, ancak diyabetin kalp üzerindeki ciddiyetini ve etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Sarımsak ayrıca yüksek tansiyona, kansere, kan şekeri seviyesinin kontrolüne ve diyabetle gelen diğer komplikasyonlara iyi gelir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir