7Bilgi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sosyal Medya
 4. »
 5. Çocuğunuzun Sosyal Medyada Güvenliğini Sağlamanın 5 Yolu

Çocuğunuzun Sosyal Medyada Güvenliğini Sağlamanın 5 Yolu

Admin Admin -
53 0

Sosyal medya uygulamalarının milyonlarca kullanıcısı var ve bu sayı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bununla birlikte, birkaç popüler sosyal medya platformu olsa da, bunların kullanımıyla ilgili bazı hususları göz önünde bulundurmalısınız. Bunun nedeni, sosyal medya hesaplarının her zaman çocuğunuzun haberi olmadan metin mesajlarını okumaya çalışan birinin hedefi olmasıdır.

Bu nedenle, bu rehberde, çocuğunuzun sosyal medyada güvenliğini sağlamanın beş yolunu konu alıyor. Bu sosyal medya güvenlik özellikleri, çocuğunuzu korumanın ön koşullarıdır.

Sosyal Medya Hesabı Nasıl Koruma Altına Alınır?

1. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirin

İki faktörlü kimlik doğrulama yaklaşımı, Snapchat, Facebook, Instagram ve daha fazlası gibi neredeyse tüm büyük sosyal medya uygulamalarında en yaygın güvenlik özelliklerinden biridir. İki güvenlik katmanıyla bir sosyal medya profil hesabının güvenliğini sağlamayı içerir. İlk katman paroladır ve ikinci katman bir kod doğrulama biçimidir.

Kod, hesap sahibinin kayıt işlemi sırasında sağladığı adrese veya e-postalara gönderilir. İki faktörlü kimlik doğrulama, yeni bir cihaz veya IP konumu cihazınıza her erişmek istediğinde bildirim almanızı sağlar.

Bir örnek uğruna, Instagram’ı ele alalım. İki faktörlü kimlik doğrulamanın etkinleştirilmesiyle ilgili adımlar şunları içerir:

 • Profilinizin sağ alt kısmında bulunan profil resmi butonuna tıklayın.
 • Ardından sağ üst kısımdaki hamburger ikonuna ve ardından ayarlara tıklayın.
 • Ardından, güvenliğe tıklayın ve ardından İki Faktörlü Kimlik Doğrulama’ya tıklayın.
 • Alt kısımdaki ‘Başlayın’ı tıklayın.

2. Hesaplarını Gizli veya Güvenli Tutun

Varsayılan olarak, çocuğunuzun sosyal medya hesabındaki gönderilere ve profil verilerine herkes erişebilir. Ancak, yalnızca çocuğunuzu takip eden onaylı profillerin bu tür bilgilere erişebilmesi için ayarları gizli olarak değiştirebilirsiniz. Bunlar video, fotoğraflar, konumlar ve diğer çeşitli bilgileri içerir. 

Kayıt Kontrolü ile ziyaret ettikleri web sitesi tarafından toplanan kişisel bilgi miktarını da kontrol edebilirsiniz.

Bunu Instagram’da kullanmanın en iyi yolu, örneğin şunları içerir:

 • Çocuğunuzun profiline erişmek için sağ alt kısımdaki profil resmine tıklayın.
 • Ardından sağ üst kısımda yer alan hamburger ikonuna ve ardından ayarlara tıklayın.
 • Ardından, ‘Gizlilik’ bölümünü tıklayın.
 • Hesabı anında özele dönüştüren “Özel Hesap” seçeneğine tıklayın.

3. Zaman Zaman Giriş Etkinliklerini Kontrol Edin

Çocuğunuzun sosyal medya platformlarını kullanımını takip etme konusunda proaktif olmalısınız. Sonuçta, tüm yazılım ürünleri veya ayarları, çevrimiçi ortamda çocukların %100 güvenliğini garanti edemez.

Çocuğunuzun hesabını güvenli hale getirmeyi başarmış olsanız bile, ara sıra oturum açma etkinliklerini de takip etmeniz gerekir. Bunu yapmak, kötü niyetli birisinin çocuğunuzun kişisel bilgilerini ihlal etmeye çalıştığı durumlardan haberdar olmanızı sağlar. Günlük hareketsizliğini kontrol etmede beklenecek adımlar şunları içerir:

 • Çocuğunuzun Instagram profilini ziyaret edin.
 • Ekranın üst kısmındaki hamburger simgesine tıklayın.
 • Alt kısımdaki ayarlar düğmesine basın.
 • Güvenlik bölümünü bulun ve ‘Giriş Etkinliği’ni tıklayın.

Bunu yapmak, konumlar gibi oturum açma verilerine erişmenizi sağlamalıdır.

4. Rahatsız Oldukları Hesapları Engelleyin veya Kısıtlayın

Çocuğunuzu rahatsız eden bir hesabı bloke etmek de mükemmel bir güvenlik önlemlerinden birisidir. İnsanların gönderilerine, hikayelerine ve profil bilgilerine erişmesini engellemeye yardımcı olacaktır. Birini engellediğinizde, eyleminizle ilgili bildirim almazlar.

Ek olarak, çocuğunuzun profili, engellediğiniz profilden bildirim almayı da durduracaktır. Engellenen bir hesabı takip etmek mümkün değildir. çocuğunuzun profili ‘herkese açık’ olarak ayarlanmışsa, kötü niyetli bir kişinin onları başka bir hesap aracılığıyla bulabileceğini unutmayın. Bir hesabı engellemek veya kısıtlamak için adımlar şunları içerir:

Engellemek istediğiniz profili ziyaret edin.

 • Sağ üst kısımdaki Seçenekler düğmesini tıklayın, ardından ‘Engelle’ ve ‘Onayla’yı tıklayın.

5. Güçlü Bir Parola Kullanın

Parola, göz önünde bulundurmanız gereken sosyal medya güvenliğinin ilk katmanıdır. Bu nedenle, sosyal medya hesapları için iyi bir şifre seçerken birkaç yönergeyi öğrenmeniz gerekir.

Güçlü bir parola, günümüzde neredeyse tüm güvenlik sistemleri için hayati önem taşır ve aynı şey tüm sosyal medya uygulamalarınız için de geçerlidir. Ayrıca, güçlü bir parola aşağıdaki işaretçileri işaretlemelidir:

 • Alfabelerin, sayıların ve büyük ve küçük harflerin bir karışımını içerir.
 • Güvenlik güvenliğini artırmaya yardımcı olmak için belirli periyotlarda şifre değiştirilmelidir.
 • Bilinen kelimeler ve belirli isimler içermemelidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir