7Bilgi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Tadı Gibi Faydası da Harika: Kivi Yemenin Faydaları

Tadı Gibi Faydası da Harika: Kivi Yemenin Faydaları

Admin Admin -
69 0

Daha önce hiç kivi yediniz mi? Belli ki diğer birçok meyve kadar yaygın değiller. Bu nedenle, onları mümkün olduğunca sık ve size uygun olduklarında aldığınızdan emin olmalısınız. Bir dizi sağlık yararı sunan birçok besin maddesiyle doludurlar.

Kivinin Besin Bilgileri

 • A vitamini
 • C vitamini
 • B vitamini
 • K vitamini
 • E vitamini
 • Şeker
 • Protein
 • Kalsiyum
 • Magnezyum
 • Potasyum
 • Bakır
 • Folik asit
 • Manganez
 • Karbonhidrat

Kivide bulunan besinler farklı miktarlarda bulunur. Raporlara göre kivi meyveleri, özellikle C vitamini (askorbik asit) olmak üzere mükemmel bir vitamin kaynağıdır.

Kivinin Sağlığa Faydaları

Kivi meyveleri tıbbi durumlar ve daha iyi sağlık için faydalıdır. İşte kivinin en önemli faydalarından bazıları.

1. Kivi Vücutta Asit Dengesi Oluşturmaya Yardımcı Olur

Kanınızın asidik değil, biraz daha alkali tarafta olması gerektiğini biliyor musunuz? Asit dengesi olarak bilinen bu kan durumu, vücut hücrelerinin verimli çalışmasını sağlamak içindir. Bununla birlikte, büyük çoğunluğu, hücrelerin fonksiyonlarını etkileyen ve ideal sağlık koşullarını bozan daha asidik tarafta olan kan pH’ına sahiptir.

Asit dengesizliğinin belirtileri şunları içerir:

 • Nefes darlığı
 • Uyuşma ve karıncalanma
 • Tükenmişlik
 • Kusma vb.

Kan pH seviyenizin dengeli olduğundan emin olmak için kivi gibi meyveler ve diğer daha sağlıklı ve organik yiyecekler yiyin. Asitliği artıran yiyeceklerden, özellikle işlenmiş yiyeceklerden kaçının. Kivi, var olan en alkali gıdalardan biridir.

2. Kivi Sindirimi ve Düzenli Bağırsak Hareketini Teşvik Eder

Kivinin faydalarından biri, sağlıklı sindirimi destekleme ve bağırsak sağlığını geliştirme yeteneğidir. Bu şaşırtıcı değil çünkü çoğu meyve (hepsi değilse de) sindirim sağlığı için harikadır.

Kivi meyveleri lif açısından zengindir ve kontrollü klinik çalışmalarla doğrulandığı gibi güçlü müshil özellikleriyle tanınırlar. Kivi üzerinde yapılan bir başka araştırma da kivinin proteolitik enzim aktinidin açısından zengin olduğunu ortaya koyuyor. Bu enzim gıdaların, özellikle proteinlerin sindirimini artırır.

3. Kivi Cildin Esnekliğini ve Savunmasını Destekler

Cilt, her gün karşılaştığımız güneşe ve diğer dış risklere karşı bizi korumada ilk savunma hattı görevi gören vücudun bir organıdır. Cilt sadece sağlığımız için böylesine bir darbe almakla kalmaz, aynı zamanda tüm vücuttaki en büyük organdır.

Cildin işini gerçekten etkili bir şekilde yapabilmesi için bakıma ihtiyacı vardır. Cildin bakımı büyük ölçüde ne yediğinize bağlıdır. Kivi gibi cilt dostu yiyecekleri bol bol yerseniz, cilt parlaklığını koruyacak ve vücudunuzu sağlığa zararlı dış risklerden koruma işini sürdürecektir.

Kivi, cildin elastikiyetini, parlaklığını ve genel sağlığını korumasına yardımcı olan oldukça fazla vitamin ve mineral içerir. Cildi hızlı yaşlanma ve cilt enfeksiyonlarından korur.

4. Kivi Solunum Sağlığını İyileştirir ve Astım Belirtilerini Azaltır

Astım size bu kadar zor zamanlar mı yaşatıyor? O zaman kiviyi denemelisin.

Astım, mümkün olduğunca sık ve sağlıklı dozda C vitamini yemezseniz büyük bir sağlık sorunu kaynağı haline gelir. Aynısı diğer solunum sağlığı sorunları için de geçerlidir. Bu günlerde insanların çektiği hastalıkların çoğu, kişinin diyetinde ayarlamalar yaparak ve sağlıklı beslenerek tedavi edilebilir.

Kivi, solunum fonksiyon bozukluklarının sıklığını ve şiddetini azaltabilen biyoflavonoidler ve diğer bileşikleri içerir. Bu içerikler ayrıca solunum sistemini herhangi bir solunum yolu enfeksiyonundan korumaya yardımcı olur.

5. Kivi Daha İyi Protein Sindirimini Teşvik Eder

Muhtemelen geçmişte o kadar çok duymuşsunuzdur, protein her öğünün önemli bir parçasıdır. Özellikle kilo vermeye çalışıyorsanız, karbonhidrattan bile daha önemli olabilir. Bilmeyeceğiniz şey, her seferinde sadece az miktarda proteinin sindirilebileceğidir.

Bu, günlük protein ihtiyacını karşılamayı zorlaştırır.

Daha ne?

Proteinin emilmeden önce amino asitlere bölünmesi gerekir ve bazen vücudumuz tüm proteini kendi başına parçalayamaz. Parçalanmaya yardımcı olmak ve emilimi kolaylaştırmak için proteaz içeren gıdalardan ve meyvelerden yardıma ihtiyacı var.

Kivi, Actinidia olarak bilinen özel bir proteaz türü içerir.

6. Kivi Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olur

Kivide serotonin diye bilinen bir içerik var. Uyku bozuklukları yaşayabilen erişkinlerde uyku kalitesini arttırmada oldukça etkilidir.

Sizce kaç yetişkinde uyku bozukluğu var?

Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde, 50 milyondan fazla Amerikalı her yıl 80’den fazla farklı uyku bozukluğundan muzdariptir. Ayrıca her yıl 20 ila 30 milyon Amerikalı’nın aralıklı uyku sorunları yaşadığına dair kanıtlar var.

Sorsan çok insan var. Ancak işlenmiş gıdaları azaltıp daha fazla organik gıda ve meyve yiyebilirsek bu böyle olmak zorunda değil; kivi dahildir. Uyku kalitesini iyileştirmenin yanı sıra kivi, uykuyu teşvik etmeye ve başladıktan sonra uyanma süresini azaltmaya da yardımcı olur.

7. Kivi Hamile Kadınlar İçin Harikadır

Kivinin en etkili içeriklerinden biri folattır ve folat hamileler, çocuklar ve emziren anneler için çok önemlidir. Aslında folat herkes için iyidir.

Hamilelik söz konusu olduğunda, folat, doğmamış bebeklerde nöral tüp defektinin önlenmesine önemli ölçüde katkıda bulunur. Bunun aslında anlamı, folatın doğmamış bebeği beyin ve omurilik için tehlikeli olan doğum kusurlarından koruduğudur. Nöral tüp defekti çok ürkütücüdür çünkü hamileliğin ilk ayında meydana gelebilir; kadın hamile olduğunu onaylamadan önce bile.

Folatın hamilelikten önce bile neden önemli olduğunu anladınız mı?

8. Kivi Tansiyonu Düzenler

Çok fazla kivi yemek, içerdiği biyoaktif bileşikler sayesinde kan basıncını ve buna bağlı diğer hastalıkları azaltabilir. Bu biyoaktif bileşikler kan basıncını kontrol altına alır ve kalbin vücuda kan pompalamasına yardımcı olur.

Yüksek kan basıncının birçok nedeninden biri değişen elektrolit seviyeleridir; artan sodyum ve tükenmiş potasyum seviyesi. Hem potasyum hem de sodyum vücut için çok önemli olabilir, ancak vücudun bunlara yalnızca belirli miktarlarda/oranlarda ihtiyacı vardır. Gerekli orandan daha fazla veya daha az herhangi bir şey, yüksek tansiyon ve kalp durması gibi tıbbi sorunlara yol açar.

Kivi, vücuttaki tuz dengesizliğini düzeltmeye yardımcı olan ve sağlıklı kan basıncını koruyan sağlıklı bir potasyum dozu içerir. Potasyum ayrıca kan basıncını dolaylı olarak etkileyebilen kalbin kasılmasında düzenleyici bir role sahiptir.

İnsan vücudunda belirli bir miktarda potasyum ve sodyuma ihtiyaç duyulduğuna dikkat etmek önemlidir. Bunun dışındaki herhangi bir şey kalp fonksiyon bozukluğuna yol açabilir.

9. Kivi Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bir at kadar sağlıklı olabilirsiniz, ancak sağlığınızı korumak için önleyici tedbirler almanız gerekir. Bu tür önlemler almazsanız, sağlığınız yavaş yavaş tükenir. Bu, bağışıklık sisteminizin daha az etkili çalışacağı ve siz farkına bile varmadan bir hastalıktan veya diğerinden muzdarip olacağınız anlamına gelir.

Kivi gibi meyveler (ve diğer sağlıklı organik yiyecekler) yemek, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize ve sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Kivi, bağışıklık sisteminin korunması söz konusu olduğunda çok önemli olan C vitamini açısından oldukça zengindir.

Kivi ayrıca bazı sağlık sorunları yaşayan veya hastalıktan iyileşen insanlar için de kullanışlıdır. Meyve, hastalığa karşı bağışıklıklarını artırmaya ve iyileşmelerini hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

10. Kivi Görmeye İyi Gelir

İnsanlar kivi gibi görme dostu yiyecekleri bol bol yerse, günümüzde görme bozukluğu bu kadar büyük bir sorun olmayacaktır. Bu meyveleri yemek görme sorunlarını tamamen önlemeyebilir, ancak araştırmalar maküla dejenerasyonunu %36 oranında azaltabileceklerini kanıtlamıştır.

Kivide bulunan besinler şu ya da bu şekilde görme gelişimine katkıda bulunur; özellikle lutein ve zeaksantin. Bu besinler, A vitamini ile birlikte gözlerin korunmasında önemli roller oynar.

Kayda değer miktarda kivi yemek genellikle katarakt, glokom ve yaşa bağlı diğer makula dejenerasyonu gibi hastalıkların oluşumunu azaltabilir.

Kivinin bu listede ele alamadığımız bilinen ve bilinmeyen daha birçok faydası var. Kiviyi diyetinizin bir parçası yapmak, hayal edebileceğinizden çok daha fazlasını sunar. Yalnız unutmayın her şeyin fazlası zarardır !

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir