7Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Ekşi Ama Sağlık Deposu: Limon Yemenin Faydaları

Ekşi Ama Sağlık Deposu: Limon Yemenin Faydaları

Admin Admin -
68 0

Limonlar bir harika! Bunu herkes biliyor. Ekşi tatları nedeniyle tam olarak en çekici atıştırmalıklar değillerdir. Muhtemelen bu yüzden çoğu insan onu su, çay, meyve suyu vb. diğer içeceklerle karıştırmayı tercih eder.

Ne olursa olsun, limon dünya yüzeyindeki en sağlıklı meyvelerden biridir. Yüksek vitaminler ve antioksidan içerikleri nedeniyle sağlık açısından pek çok fayda sağlarlar. Bu arada, bunu açıklığa kavuşturalım ve dünyaya limonatanın limon tüketmenin en iyi yolu olmadığını bildirin.

Limonata = su + limon + bol şeker

Limonatanın tadı kesinlikle güzeldir, ancak amacınız sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmekse, limonata ile gelen tüm o şekeri almak istemeyebilirsiniz. Neyse ki hepimiz için, limonun iyiliğinin tadını çıkarmanın daha sağlıklı yolları var. Limonu salata soslarınızda, çayınızda, sadece su (şekersiz), doğal meyve sularınızda vb. kullanabilirsiniz

Şimdi bunu aradan çıkardığımıza göre, düzenli olarak alındığında limonun sunabileceği tüm faydalara bir göz atalım.

Düzenli Olarak Limon Tüketmenin En Önemli 10 Faydası

Limon yemek derken, sadece meyve suyundan daha fazlasını kastettiğimizi bilin. Kabuğundan suyuna kadar meyvenin tamamı sizin için iyidir. Güvenilir kaynakları araştırdıktan sonra limonun sunduğu bu 10 faydayı bulduk.

1. Sağlıklı Bir Sindirim Sistemini Teşvik Eder

Hepimizin vücudunda sağlığımızı korumamıza yardımcı olan bazı iyi bakteriler vardır. Bu iyi bakterileri bulabileceğiniz yerlerden biri de sindirim sistemidir. Limonlar, iyi bakteriler için kararlı bir durumu korumaya yardımcı olan çözünür liflerden yapılır. Bu bakteriler gelişmeye başladığında, sağlıklı bir sindirim sistemi ve bağırsak hareketine sahip olacaksınız. Nadiren kabızlıktan da muzdarip olursunuz.

Liflere ek olarak, limonlar ayrıca gıdaların sindirilmesi söz konusu olduğunda çok yardımcı olan sitrik asit içerir.

2. Kolesterol Seviyeniz İçin İyi

Bugün var olan en zorlu sağlık savaşlarından biri kolesteroldür. Tabi ki kötü kolesterolü kastediyoruz (çünkü bazıları iyi). Kötü kolesterol seviyenizin her zaman düşük olması gerekir. Bunu, göğüs ağrısı, kalp krizi ve inme gibi sağlık komplikasyonlarından kaçınmak için sağlıklı beslenerek engelleyebilirsiniz.

Limonlar, kolesterol seviyenizi düşürmeye ve bazı sağlık komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabilecek kolesterolle savaşan bileşenler içerir.

3. Ağız Kokusunu Giderir

Hepimiz zaman zaman ağız kokusu alırız, bu yüzden çok da önemli değil. Ancak ağız kokunuzla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız, bu büyük bir sorun haline gelir. Hiçbir şey ruh halini ağız kokusu kadar bozamaz. Ağzınızı tazelemek için her zaman bir parça sakız veya nane alabilirsiniz. Ancak tamamen doğal olmak ve sağlık konusunda daha bilinçli olmak istiyorsanız, nefesinizi tazelemek için limon kullanabilirsiniz.

Limon, kokuları nötralize etmeye ve soğan, sarımsak veya başka herhangi bir nedenden kaynaklanan ağız kokusuyla mücadele etmeye yardımcı olan sitrik asit içerir.

4. Soğuk Algınlığı ve Nezleye İyi Gelir

Soğuk algınlığı ve nezleyi tedavi etmek veya önlemek için limon suyu içmek eski günlerden beri çok yaygındır. Limondaki C vitamini, soğuk algınlığı ile ilişkili olabilecek solunum problemlerini önlemede çok aktiftir. Aynı zamanda hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirmek için de gereklidir.

Limonun soğuk algınlığı üzerindeki terapötik etkileri, birçok becerikli ve doğrulanmış çalışma ile kanıtlanmıştır. Bu aynı zamanda solunum sağlığı faydaları için de geçerlidir.

5. Kilo Vermenin Gerçekten İyi Bir Yolu

Limonların kilo vermeye yardımcı olmada ne kadar etkili olduğunu bulmak için fareler üzerinde bir araştırma yapıldı. Limonun polifenol içeriğinin gerçekten kilo vermeye yardımcı olduğu keşfedildi. Araştırmada, farelere aynı anda yüksek yağlı diyetler ve limon polifenolleri verildi. Polifenol bileşiklerinin, yüksek yağlı bir diyet yemenin sonucu olarak biriken yağı baskılayarak kilo alımını baskıladığı keşfedildi.

Ayrıca limonların vücuttaki insülin, kan şekeri seviyeleri ve leptinin iyileştirilmesine yardımcı olduğu keşfedildi.

6. Tansiyonunuzu Düşürür

Yüksek tansiyonunuz varsa, bunu yönetmek için alabileceğiniz tüm yardıma ihtiyacınız olacak. Doktorunuzun talimatlarına uyun, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürün ve durumunuzu yönetmenize yardımcı olabilecek sağlıklı yiyecekler yiyin. Durumunuzu yönetmenize yardımcı olması için limon gibi özel iyileştirici özelliklere sahip özel yiyecekler arayın.

Limon yemek, kan basıncınızı düşürmenin ve kalp krizi, inme ve böbrek yetmezliği gibi korkunç sağlık komplikasyonlarından kaçınmanın yollarından biridir.

7. Limon Zamanı Geri Alabilir

Sağlıklı bir görünüm elde etmenize yardımcı olacak güzellik ürünlerine muhtemelen hatırı sayılır miktarda para harcamışsınızdır. Bu güzellik ürünlerinden bazıları işe yarıyor, bazıları ise işe yaramıyor. Sağlık ve güzellik uzmanlarına göre, düzenli olarak limon yiyerek görünümünüze iyi bakabileceğiniz zaman, bu pahalı güzellik ürünlerine para harcamanıza gerek yok.

8. Kanser Riskini Azaltabilir

Bazı araştırmacılar, limonların D-limonen olarak bilinen kanser önleyici madde içerdiğine inanıyor. Bu bileşik, bazı kanserlerin gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Dil, kolon ve akciğer gibi yerlerde kötü huylu tümörlerin gelişmesini engellerler.

Kanserseniz veya kanser geliştirme riskiniz varsa, limon tüketmeye başlasanız iyi olur.

9. Kansızlığı Korur ve Tedavi Eder

Yediğiniz yiyeceklerden yeterince demir almadığınızda, anemi geliştirme riskiniz vardır. Anemi, yorgunluğa neden olan yetersiz kırmızı kan hücreleri ile tanımlanan bir sağlık durumudur.

Limonlar kansızlığı iki şekilde önlemeye yardımcı olur. Birincisi, demir açısından zengindirler. İkincisi, bitki besinlerinden alınan demirin emilim oranını arttırırlar. Bitkisel beslenme kaynaklarından alınan demiri emmenin hayvansal kaynaklara göre çok kolay olmadığını zaten biliyor olabilirsiniz. Limon bu sorunu çözer ve ayrıca vücuda C vitamini ve sitrik asit sağlar.

10. Böbrek Taşını Önler

Böbrek taşı olması çok acı verici bir deneyimdir. Eğer böbrek taşına sahipseniz veya daha önce bu durumu yaşadıysanız, birini geçmenin ne kadar dayanılmaz olabileceğini anlayacaksınız. Böbrek taşlarının gelişimine katkıda bulunabilecek birçok şey var. Başlıca neden, vücutta kayda değer bir süre su eksikliğidir.

Her ne olursa olsun, limonu diyetinizin düzenli bir parçası haline getirmek, böbrek taşı geliştirmemenizi sağlamak için uzun bir yol kat edebilir. Limonu bu kadar “böbrek taşı önleyici” yapan etken maddeler sitrat olarak bilinen bir bileşiktir.

Uzmanlara göre sitratın böbrek taşı oluşumunu doğal olarak engellediği kanıtlanmıştır.

Limon sadece sağlıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda güzel kokar ve birçok yiyecek ve içecekle iyi bir kombinasyon oluşturur.

Son olarak, limonların dişlerinize zarar verebileceğini unutmamak önemlidir. Limon oldukça asidiktir ve aşırı alındığında diş minesini aşındırabilir. Bu, diş hekiminizi olabildiğince sık görmenizi söylemenin başka bir yoludur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir