7Bilgi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Teknoloji
 4. »
 5. Windows 11’de OneDrive nasıl kapatılır/devre dışı bırakılır?

Windows 11’de OneDrive nasıl kapatılır/devre dışı bırakılır?

Admin Admin -
79 0

Bulut depolama, modern akıllı cihaz kullanıcılarının farklı ihtiyaçları için nihai çözümdür. Windows, en son sürümlerde sorunsuz çalışan OneDrive’ı sunarak kullanıcıları için mükemmel bulut çözümünü seçme ikilemini çözmüştür. Ancak, birçok kişi Windows 10’da OneDrive’ı kapatmanın/devre dışı bırakmanın farklı yollarını arar.

OneDrive’ın nasıl kapatılacağına ilişkin tüm olası çözümleri gözden geçirelim.  OneDrive’a kısa bir genel bakışla başlayacağız ve ardından hizmetlerini bırakmanın olası nedenleri ile başlayacağız. Windows 10’da OneDrive’ı devre dışı bırakmak için adım adım kılavuz, okuyucuların her şeyi ayrıntılı olarak anlamalarına yardımcı olacaktır.

OneDrive- Genel Bakış

Microsoft tarafından farklı sistem dosyalarına bağlanan bir bulut hizmetidir. 2007’de piyasaya sürüldü ve 5 GB’a kadar ücretsiz depolama alanıyla bulutta dosya ve veri tasarrufuna izin veriyor. Dosyaları farklı Windows, MacOS, iOS ve Android cihazlarda senkronize edebilir. Windows 10’dan başlayarak, OneDrive bu sistemlere önceden yüklenmiştir. Şimdi en önemli özelliklerinden bazılarına hızlıca göz atalım:

OneDrive özellikleri

OneDrive’da dosya ve klasör paylaşmak için bağlantıyı herhangi birine göndermek kolaydır.

Farklı OneNote, PowerPoint, Excel ve Word belgelerinin yüklenmesine, oluşturulmasına, düzenlenmesine ve paylaşılmasına izin veren bir Office Online özelliğine sahiptir.

OneDrive’da çevrimiçi düzenlenen tüm dosyalar, gelişmiş veri koruması için gerçek zamanlı olarak kaydedilir.

Resimleri otomatik olarak senkronize edebilir. Bu nedenle, mevcut cihazdaki resimleri buluta yükler ve cihaz arızalanırsa ve bu da herhangi bir manuel müdahale olmaksızın hızlı bir yedekleme sunar.

Neden Windows 10’da OneDrive’ı devre dışı bırakmalısınız?

OneDrive’ın en önemli özelliklerini inceledikten sonra, Windows 10’da devre dışı bırakma ihtiyacını öne çıkaran en önemli nedenlere sıra geldi. OneDrive, farklı işletim sistemlerinde bulut depolama için mümkün olan en iyi çözüm gibi görünse de, birçok Windows kullanıcısı onu devre dışı bırakmak isteyebilir. Bu, aşağıdaki nedenlerden dolayı olabilir:

Kullanıcı, verileri OneDrive’a bağlı belirli bir cihazdan kaldırmak istiyorsa.

Kullanıcı isterse diğer bulut depolama seçeneklerine geçiş yapabilir.

Sistem zaten bir bulut depolama çözümü kullanıyorsa.

Windows’ta OneDrive’ı kapatma/devre dışı bırakma yöntemleri

OneDrive’ı devre dışı bırakmanın farklı nedenlerini inceledikten sonra, bunu yapma adımlarına gelir. Yani, Windows sistemlerinde OneDrive’ı kapatmak veya devre dışı bırakmak için en iyi yöntemlerde buradasınız. Aynı şey için en iyi yöntemler şunları içerir:

Yöntem 1: Ayarları kullanma

Ayarlar menüsü, Windows 10’da OneDrive’ı devre dışı bırakmak için kullanılabilir. İşlemi tamamlamak için e-posta adresinizin ayrıntılarına ve hesapla ilgili diğer bilgilere sahip olmanız gerekir. Bu nedenle, ayarlar menüsünü kullanmaya başlamadan önce, OneDrive devre dışı bırakma işlemini tamamlamak için OneDrive hesabıyla ilgili tüm ayrıntılarla hazır olun.

Tüm ayrıntılarla hazır olduğunuzda, aynısı için aşağıdaki ayrıntılı adımları takip etmek kolaydır:

 • Adım 1: Görev çubuğundaki OneDrive simgesini açın.
 • Adım 2: Bağlam menüsüne gidin ve devam etmek için “Diğer”i seçin.
 • Adım 3: “Ayarlar” seçeneğine gidin.
 • Adım 4: Açılır menüye gidin ve “Windows’ta oturum açtığımda OneDrive’ı otomatik olarak başlat” seçeneğinin işaretini kaldırın.
 • Adım 5: Ardından, “Hesaplar” seçeneğine gidin ve “Bu PC’nin Bağlantısını Kaldır” seçeneğine tıklayın.
 • Adım 6: Son olarak, işlemi tamamlamak için “Hesabın kilidini aç” düğmesine basın.
 • 7. Adım: OneDrive’ı devre dışı bırakmak için e-posta adresini ve diğer hesap ayrıntılarını girmeniz istenecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir