7Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. GPU (Ekran Kartı) Fanları Dönmüyor? Nasıl düzeltilir?

GPU (Ekran Kartı) Fanları Dönmüyor? Nasıl düzeltilir?

Admin Admin -
84 0

GPU, akış, oyun vb. gibi yüksek güçlü işlemler sırasında güç tüketiminin çoğunu yönetir. Çok fazlası GPU’yu kötü bir şekilde ısıtabilir ve cihazın yavaşlaması, ekranın donması vb. gibi normal çalışmasına zarar verebilir. Şu anda bir GPU fanı kullanmak, grafik kartındaki soğutucuyu soğutmak için yararlıdır. Bu, aşırı ısınmayı önlemeye yardımcı olur, bu yüzden bu fanlar kullanıcılar için önemlidir.

Bu nedenle, GPU fanlarının dönmemesi gibi işlevsel sorunlar , oyun oynama gibi yüksek yoğunluklu işlevler sırasında büyük sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, sorunun bir an önce çözülmesi önemlidir ve bunun için süreçler vardır.

GPU fanlarının dönmemesi sorununu çözmenin en iyi yolları

GPU fanlarının döndüğünü gördüğünüzde durun – burada sorumlu olan yazılım ve donanımla ilgili çeşitli sorunlar olabilir. Buna dayanarak, GPU fan performansı kusurlarına neden olan ana sorunu düzeltmeye çalışacak uygun bir çözüm çalıştırabilirsiniz. İşte hatayı düzeltmek için mevcut en iyi çözümlerden bazıları.

1. Çözüm: Güç Kaynağı Birimini Değiştirin veya Yükseltin

Bazı kullanıcılar için, bir bilgisayardaki mevcut PSU, mevcut GPU’dan daha az güç sağlayabilir. Ardından, GPU fanlarının normal şekilde çalışmamasına neden olabilir. Sorunun ana nedeni buysa, daha iyi bir güç kaynağı ünitesine yatırım yapmalısınız.

Ardından, mevcut GPU’yu üzerine monte edin. Fanlar güç kaynağı ünitesindeyken dönüyorsa, bu, buradaki PSU’nun arızalı veya ana neden olmadığını gösterir. Aksi takdirde, kaldırmayı düşünmelisiniz.

2. Çözüm: Fandaki Toz Birikintisini Temizleyin

Uzun süreli kullanımdan sonra, fan kanatları arasındaki GPU donanımında toz ve birikintiler depolanır. Bu alan kolayca görülmediği için birçok kullanıcı nadiren temizler. Uzun bir toz birikimi döneminden sonra, miktar kademeli olarak artar ve fan kanatlarında bir tıkanıklık haline gelerek dönmesini durdurur.

Ana neden tozlu fanlarsa, GPU fanlarının dönmemesi sorununu çözmenin en iyi yolu onları temizlemektir. Fanları ara sıra temizlemeyen kullanıcılar için daha kapsamlı bir temizlik işlemi gereklidir.

Kapsamlı temizlik için en yaygın iki çözüm, pamuklu çubuk (daha küçük noktalar veya tek tek parçaları temizlemek için) veya basınçlı hava kullanmaktır (esas olarak ulaşılması zor bölümlerdeki toz parçacıkları için).

3. Çözüm: GPU Sürücülerini Güncelleyin

İnsanlar GPU fanlarının dönüp durduğunu gördüklerinde bunun yaygın nedenlerinden biri GPU sürücülerindeki sorunlardan kaynaklanır. Hata düzeltmelerini işlemek ve en son özelliklere sahip olmak için GPU sürücülerinin sürekli olarak güncel tutulması önerilir. Hatalar veya güncel olmayan sürücü koşulları gibi yazılım sorunları varsa, bu GPU fanlarının dönmesini durdurabilir.

Şu anda, arızalı, hasarlı veya güncelliğini yitirmiş sürücülerin otomatik tespiti için IObit Driver Booster 10 Free gibi bir yazılımı kullanmak en iyisidir. GPU sürücüleri için durum buysa, yazılım bunu analiz edecek ve sorunu anında çözecektir.

5. Çözüm: Fanlardaki Güç Miktarını Kontrol Edin

Grafik kartında bulunan fanlar çok fazla güç almıyorsa normal şekilde dönmeyi bırakabilirler. Bu nedenle, grafik kartının yeterli güç alıp almadığını görmek için güç kaynağının durumunu kontrol edin. Ayrıca, güç kablosunu güvenli bir şekilde bağladığınıza bakın.

Kartın arka veya üst kısmındaki PCle güç konektörlerinin doğru şekilde sabitlenip sabitlenmediğini veya hasar görüp görmediğini de not etmelisiniz.

6. Çözüm: GPU’yu başka bir Anakarta kurun

Bazen hatalı PCle yuvası türleri veya arızalı bir anakart nedeniyle GPU fanları dönmüyor. Bu durumlarda çözüm, GPU’yu başka bir PCle şeridine kurmaktır. Bunu takiben, başka bir anakart üzerine kurun.

Bu, GPU fanlarının dönmemesi sorununu çözerse, ana kartınız arızalıdır. Yeni bir tane satın almanız gerekiyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir