7Bilgi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Ramazan Ayının Bereketi: Hurma Yemenin Faydaları

Ramazan Ayının Bereketi: Hurma Yemenin Faydaları

Admin Admin -
63 0

Özellikle Ramazan ayı geldiğinde sofralarımızın vazgeçilmezi olan hurmanın pek çok faydaları vardır. Binlerce yıl önce hurma keşfedildiğinde iyileştirici güçleri olduğu biliniyordu. Irak’ta ortaya çıktı ve daha sonra diğer yerlere yayıldı. Ortadoğu mutfağının en önemli malzemelerinden biridir. Hurma, sağladığı sağlık yararları nedeniyle son zamanlarda Batı Dünyasında da popülerlik kazanmıştır. Tropikal bölgeler başta olmak üzere tüm dünyada yetiştirilmektedir. Çoğunlukla kurutulmuş halde satılırlar. Hurmanın rengi parlak kırmızıdan parlak sarıya kadar değişebilir.

Hurma yemenin sağlığa faydalarından bazıları şunlardır:

1. Besleyicidir

Hurmalar doğal lif ve şeker kaynaklarıdır. Karbonhidrat, A vitamini, potasyum ve diğer vitamin ve mineraller açısından zengindirler. Etraftaki en tatlı meyvelerden biridir, ancak vücudunuza daha fazla kalori eklemezler.

 • Hurmadaki potasyum sinir sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Hurmadaki vitamin ve mineraller beynin işlevselliğini artırır ve daha hızlı yanıt vermesini sağlar. Böylece daha uyanık kalabilirsiniz.
 • Mevsimsel alerjileri önlemeye yardımcı olan organik kükürt içerir.
 • Sindirim sağlığını destekleyen ve kabızlığı önleyen lif içerir.
 • Hücrelerimizi serbest radikallerden koruyan ve bir dizi hastalığın önlenmesine yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Örneğin, Flavanoidler iltihaplanmayı azaltabilir, Karotenoidler sağlıklı bir kalbi teşvik edebilir ve Fenolik asit kanser riskini azaltabilir.
 • Zinde kalmanıza ve kaslarınızı güçlü tutmanıza yardımcı olacak güçlü bir protein kaynağıdır.
 • Kansızlığı önleyen ve kanın temizlenmesine yardımcı olan demir içerir.

Hurmalar çok besleyicidir ve birçok sağlığa faydaları vardır. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için düzenli beslenmenize dahil etmelisiniz.

2. Beyin Sağlığını Geliştirmeye Yardımcı Olur

Düzenli olarak hurma yemek beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. İşte beyin sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olan bazı yollar:

 • Beyinde Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalık riskini önleyen Interleukin 6’yı düşürür.
 • Beyinde plak oluşturabilen ve sıklıkla Alzheimer hastalığına yol açabilen Amiloid beta proteinlerinin aktivitesini azaltır.
 • Kaygı ve stresi azaltabilir.
 • İltihabı azaltabilecek beyin güçlendirici özelliklere sahiptir.
 • Alzheimer hastalığı ve bunamanın ilerlemesini yavaşlatan Polifenolik bileşikler içerir.

Hurmalar, beynin yeteneğini korumaya yardımcı olan vitamin ve minerallerle doludur. Düzenli olarak hurma yiyerek beyinle ilgili bir dizi hastalıktan korunabilirsiniz.

3. İyi Bir Enerji Kaynağı

Hurma, enerji veren glikoz, fruktoz ve sükroz gibi şekerler açısından zengindir. Kendinizi uyuşuk veya halsiz hissediyorsanız, biraz hurma yemek sizi şarj edecektir. Spor salonunda egzersiz yaptıktan veya evde egzersiz yaptıktan sonra genellikle kendinizi yorgun hissedersiniz. Hurmalar, enerjinin hemen geri kazanılmasına yardımcı olabilir. Beyninizin ve kaslarınızın yeterli enerjiye sahip olması için herhangi bir yorucu aktiviteden önce de tüketebilirsiniz. İnsanlar Ramazan ayında oruçlarını su ile birlikte hurma yiyerek açarlar. Bu enerji verir ve oruç bittikten sonra fazla yemek yememeleri için açlık duygularını yatıştırır.

4. Kabızlığı Giderir ve Sindirimi Teşvik Eder

Hurma lifle doludur ve kabızlığı giderebilir. Uygun bağırsak hareketini sağlar ve bağırsak yolu boyunca yiyeceklerin rahat geçişini sağlar.

 • Hurmalardaki çözünmeyen lif, sağlıklı sindirimi teşvik edebilir ve kabızlık semptomlarını hafifletebilir.
 • Hurmada bulunan amino asitler, gıdanın gastrointestinal sistemden kolayca geçmesini sağlayarak sindirime yardımcı olabilir.
 • Hurmada bulunan lif, gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), hemoroid ve divertikülit gibi durumları tedavi edebilir.
 • Hurma posası, kabızlık sırasında meydana gelen mineral içeriği serbestleşmesini düzelterek kabızlığın tedavisine yardımcı olan gastrointestinal geçiş aktivitesini uyarmaya yardımcı olur.
 • Hurma potasyum açısından zengindir ve kronik ishal sırasında kaybedilen elektrolitlerin yeniden doldurulmasına yardımcı olur ve sindirime yardımcı olur.

Yaklaşık 20 ila 35 gram lif yemek, dışkıyı yumuşatır ve kabızlığı önler. En iyi faydayı elde etmek için bazı hurmaları geceden ıslatmalısınız.

5. Kansızlığı Önler

Hurmalar, demir de dahil olmak üzere çeşitli besin değerleri içerir. Demir eksikliği baş dönmesine, nefes darlığına ve daha ciddi durumlara yol açabilen anemiye neden olabilir. Hurma, kansızlıkla savaşmaya yardımcı olan lif, doğal şeker, çeşitli vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Tarihlerde bulunan bakır, kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olur. Bu nedenle, günlük bir hurma dozu demir rezervlerinizi güncel tutabilir ve kansızlığı önleyebilir.

6. Kalp Hastalıklarını Önleyin

Hurma tüketmek, Trigliserit seviyelerini ve oksidatif stresi azaltmada çok etkilidir ve bu nedenle kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Kalbi koruyan birçok fitokimyasal içerir.

 • Hurma, kan basıncını düşürmeye ve felç olasılığını azaltmaya yardımcı olan potasyum açısından zengindir.
 • Arterleri sertleştiren ve plakla tıkayan bir durum olan Aterosklerozu önleyen antioksidanlar içerir.
 • Kardiyovasküler hastalık riskini azaltan izoflavonlar içerir.
 • Kilo vermeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan lif içerir.
 • Kalp ve kan damarlarındaki kasları gevşeten ve böylece kan basıncını düşüren magnezyum içerir.
 • Düşük miktarda sodyum içerir ve bu nedenle yüksek tansiyonu önler.
 • Kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan düşük glisemik indekse sahiptir.

Tarihler kan hacmini ve kan basıncını düzenleyebilir. Sonuç olarak, kalp problemleri riskini önemli ölçüde azaltır.

7. Cinsel İşlev Bozukluğunu Tedavi Eder

Hurmalar erkek kısırlığının tedavisine yardımcı olabilir. Bu nedenle, libidonuzu ve cinsel işlevinizi artırmanın bir yolunu bulmaya çalışıyorsanız, hurma yemelisiniz. Afrodizyak benzeri özelliklere sahiptir ve erkeklerde cinsel işlev bozukluğunu tedavi etmeye yardımcı olan Steroller, Estron ve Karotenoidler gibi elementler içerir. Hurmaları bir gece önceden taze keçi sütüne batırıp sonra öğütmelisiniz. Sonra biraz balla karıştırın. Bunu yemek, cinsel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

8. Gece Körlüğünü Önler

A vitamini eksikliği nedeniyle gece körlüğü oluşabilir. Hurmalar, gece körlüğünü önlemeye ve sağlıklı görüşü geliştirmeye yardımcı olan A vitamini ve diğer Karotenoidler açısından zengindir. Ayrıca yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen gözdeki makula dejenerasyonunu geciktirmeye de yardımcı olabilir

9. Kanserle Savaşır

Hurma bağırsak sağlığını iyileştirebilir ve bağırsaktaki yararlı bakterilerin büyümesini artırarak kolorektal kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatabilir. Kolon kanseri gelişimi inflamasyon, bağırsak florasının sağlığı ve bağırsak hareketlerinin sıklığı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Hurmalar tüm bu sorunları iyileştirebilir ve kolon kanseri riskini azaltabilir. Düzenli olarak hurma yiyerek, kansere dönüşebilecek kolon polip oluşumunu azaltabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir